09125866685

آب بندی بتن

10 / 10
از 1 کاربر

یکی از مشکلاتی که در برخی سازه های بتنی واقع شده در مجاورت آب مشاهده می شود نفوذ آب به داخل بتن می باشد. نفوذ آب در سازه های بتنی به دلیل عدم آب بندی بتن و یا سهل انگاری در عملیات آب بندی رخ میدهد. آب بندی یکی از مراحل بسیار حساس میباشد که باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. بعد از آب بندی بتن باید مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد تا از عدم نفوذ آب به داخل آن اطمینان حاصل شود. آب بندی بتن با روش های مختلفی انجام میشود. آب بندی بتن با عایق اکریلیک تک و دو جزئی، آب بندی با افزودنی های نانو تکنولوژی، آب بندی با چسب بتن، آب بندی بتن با نفوذگرها، آب بندی بتن با عایق لاستومری، آب بندی بتن با پودر پلیمری، آب بندی بتن با پودر پلیمری دو جزئی، آب بندی بتن با ملات آنی گیر، آب بندی بتن با عایق پلی اورتانو آب بندی بتن با بکارگیری از EFIS. آب بندی بتن علاوه بر اینکه می تواند استقامت بتن را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد، به زیبایی سطح بتن نیز کمک بسزایی خواهد کرد. زمانی که آب به بافت بتن نفوذ کند در اثر گذشت زمان به سطح بتن سرایت خواهد کرد که جلوه بسیار بدی را پدید می آورد. با آب بندی بتن امکان نفوذ آب به لایه های داخلی آن تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و یا به طور کامل قطع می شود. آب بندی بتن برای سازه های با کاربری مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. ساختمان های مسکونی و اداری، استخرها و کانالهای آب از جمله مکان هایی هستند که آب بندی بتن برای عدم نفوذ آب به داخل بتن به کار برده شده در سازه کاربرد دارد. شرکت سپهر آرمه از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شرکت ها در اجرای عملیات آب بندی بتن می باشد که در تمام پروژه های از بهترین و خلاقانه ترین روش های آب بندی بتن بهره گرفته و به همین دلیل باعث جلب رضایت کامل کارفرمایان شده است. این شرکت از ابتدای شروع به فعالیت خود هدفی جز جلب رضایت مشتری نداشته است.

آب بندی بتن

آب بندی بتن چیست؟

آب بندی بتن با روش های نوین و همچنین زیر نظر کارشناسان مجرب را میتوانید به هولدینگ ساختمانی سپهر آرمه واگذار نمایید و از مزیت های بسیار زیادی که با انتخاب این مجموعه برای شما ایجاد خواهد شد بهره مند شوید.

بتن یکی از سخت ترین  مصالح ساختمانی است که از آن در ساخت و سازهای کوچک و بزرگ استفاده زیادی میشود و با توجه به اینکه مزیت های زیادی را ایجاد میکند مورد توجه معماران و دست اندرکاران حوزه ساختمانی و عمرانی قرار گرفته است. بتن با توجه به اینکه از بافتی بسیار محکم برخوردار است اما در برابر نفوذ آب از آسیب پذیری زیادی برخوردار است که همین موضوع باعث شده تا از روش اب بندی بتن برای محافظت از آن در برابر آب استفاده شود. آب بندی بتن یکی از روش های بسیار ایده آل و مناسب برای حفاظت بتن در برابر آب است و امروه در بسیاری از پروژه های بتنی بخصوص پروژه هایی که بتن در معرض و یا در مجاورت آب و رطوبت قرار میگیرد کاربرد بسیار زیادی دارد. آب بندی بتن ‌ عمر بتن که برای دست اندرکاران حوزه ساخت و ساز اهمیت زیادی نیز دارد را تا حد زیادی افزایش میدهد و تا سالها بدون هیچگونه فرسودگی  و یا خوردگی دوام خواهد  آورد.

انواع آب بندی بتن

آب بندی بتن تنها با یک ماده خاص و با یک روش انجام نمیشود بلکه نسبت به شرایط از مواد و روش های گوناگونی برای آب بندی کمک گرفته میشود. یکی از روش های آب بندی بتن که از روش های مرسوم نیز محسوب میشود آب بندی در حین ساخت است که این روش آب بندی در سازه هایی اجرا میشود که در حال ساخت هستند و در هر مرحله بتن ریزی آب بندی نیز انجام میشود. در این روش آب بندی بتن مواد افزودنی که بصورت پودر و یا مایع هستند مورد استفاده قرار میگیرند و یا ممکن است بنا به تشخیص کارشناس مربوطه مواد ضد آب  یا مان واتر پروف مورد استفاده قرار گیرد.

آب بندی بتن پس از ساخت سازه

آب بندی بتن نه تنها در مرحله بتن ریزی بلکه میتواند در مرحله پس از ساخت و تکمیل سازه بتنی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در آب بندی بتن پس از ساخت از مواد و تجهیزاتی همچون صفحه های ممبرین، ممبرین مایع یا عایق امولاسیون، ملات های واتر پروف مورد استفاده قرار میگیرند. در آب بندی پس از ساخت کارشناسان مربوطه آب بندی را پس از اجرای بتن انجام میدهند و با این روش آب بندی، بتن تا حد زیادی در برابر نفوذ عوامل گوناگون که میتواند عمر و دوام آن را تا حد زیادی کوتاه کند مقاوم خواهد شد. این روش آب بندی بتن زمانی اجرا میشود که بتن قوام خود را پیدا کرده و همچنین تا حدی خشک شده باشد. آب بندی بتن پس از ساخت سازه برای کلیه سازه های مسکونی و غیر مسکونی کاربرد دارد و همچنین نسبت به شرایط و همچنین نوع بتن ممکن است روش های متعددی از آب بندی و همچنین مواد مختلفی که در بالا به آنها اشاره شد استفاده گردند.

آب بندی بتن

آب بندی بتن های ترک خورده

روش دیگری از آب بندی بتن وجود دارد که در این روش بتن های ترک خورده هدف قرار میگیرند و آب بندی به خوبی بر روی ترک ها اجرا میشود. در آب بندی بتن ترک خورده از رزین برای تزریق به محل ترک خوردگی استفاده میشود و کاملا داخل ترک را میپوشاند. این روش آب بندی بتن از خوردگی بیشتر بتن که به واسطه ترک ها ایجاد میشود جلوگیری خواهد شد. آب با نفوذ به داخل ترک ها به مرور بافت بتن را تحت تاثیر قرار میدهد که این موضوع فرسایش تدریجی آنرا به همراه خواهد داشت. رزین پلی یورتان و همچنین رزین اپوکسی از جمله موادی هستند که برای آب بندی ترک ایجاد شده بر روی بتن مورد استفاده قرار میگیرند  و از مواد شناخته شده و پر کاربرد هستند. آب بندی بتن با رزین اپوکسی یکی از روش های آب بندی میباشد که چسبندگی بسیار بالایی را ایجاد خواهد کرد و حالتی قبل از ترک خودرگی را برای سطح بتن به وجود خواهد آورد. اما توجه داشته باشید که آب بندی با رزین اپوکسی برای بتن هایی که قرار است جابجا شوند و یا از قابلیت جابجایی  برخوردار هستند مناسب نیست و ممکن است ترک مجددا باز شود. همچنین در صورتی که بتن فشار زیادی را بر روی خود متحمل شده باشد استفاده از این ماده برای آب بندی مناسب نخواهد بود.

اصولی که برای آب بندی بتن باید مد نظر قرار گیرد

آب بندی بتن کاری کاملا تخصصی است و نباید اینگونه تصور شود که هر فردی با کوچکترین تخصصی میتواند آب بندی را انجام دهد. در آب بندی بتن باید از موادی استفاده شود که از کیفیت لازم برخوردار باشند. موادی که برای آب بندی بتن مورد استفاده قرار میگیرند به دو نوع با کیفیت و بی کیفیت تقسیم بندی میشوند که در این بین در صورتی آب بندی به صورت اصولی و استاندارد انجام خواهد شد که از مواد استاندارد برای آب بندی استفاده شود. آب بندی بتن با مواد و متریال های بی کیفیت شاید بطور موقتی و تا چند مدت بتواند از نفوذ آب به داخل بتن جلوگیری کند اما مطمئنا پس از مدتی کیفیت خود را از دست خواهند داد. همچنین اجرای آب بندی بصورت حرفه ای و مطابق با استاندارد های جهانی نیز یکی از اصولی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برخی شرکت ها مانند هولدینگ ساختمانی سپهر آرمه افرادی بسیار حرفه ای و کار آزموده را در کادر خود به خدمت گرفته اند که این افراد میتوانند به صورت کاملا اصولی و مطابق با استاندارد ها آب بندی را به انجام برسانند.

هزینه آب بندی بتن

یکی از مواردی که همواره برای کارفرما اهمیت زیادی داشته است هزینه آب بندی بتن میباشد. هزینه آب بندی بتن به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از عواملی که در هزینه آب بندی بتن اهمیت بسیار زیادی دارد متراژ و حجم و ابعاد سازه میباشد که اگر متراژ سازه بالا باشد در نتیجه هزینه ها نیز افزایش خواهد یافت.  کیفیت مواد و تجهیزاتی که برای آب بندی بتن نیز مورد استفاده قرار میگیرند رابطه بسیار مستقیمی با هزینه آب بتدی دارند و شرکت هایی که با کیفیت ترین مواد و تجهیزات را بدین منظور مورد استفاده قرار میدهند در نتیجه هزینه بالاتری را نیز دریافت خواهند کرد.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده